Přerov nad Labem

Napsali o nás v tisku

Hudba, tanec a oslava dobré úrody. Takové byly dožínky

Dožínková slavnost 2012 v Přerově nad Labem.Dožínková slavnost 2012 v Přerově nad Labem. Autor: Miroslav Tomíšek

Přerov nad Labem – Obec prožila už podruhé Dožínkovou slavnost. Brány otevřel i zámek.

Jako vždy, když se v Přerově nad Labem něco děje, se zapojila do programu sobotních Dožínkových slavností téměř celá obec. Hráli, zpívali, veselili se a většina z nich přišla v dobových kostýmech. Takže se všichni návštěvníci dostali na začátek 20. století, kdy tato tradice byla každým rokem samozřejmostí.

Velkou radost ze zájmu místních měla místostarostka Irena Gregárková. Vždyť folklorní soubory Šáteček 
a Dykyta, které se postaraly 
o většinu programu, mají své kořeny právě v Přerově. „Je tu 158 krojovaných lidí, zapojili se do příprav a z toho mám velikou radost, že vesnice opět takto ožila,“ pochlubila se 
s tím, že letošní oslavy se rozrostly o folklorní soubor Vrbina z Prahy.

Ale dožínkový folklor by nebyl úplný, kdyby nebylo všudypřítomné obilí a luční kvítí. „Žali jsme obilí a dělali dožínkový věnec. Musím vyzdvihnout, že se do letošních příprav zapojila více základní škola. Ta připravila krátké pásmo, které předvedla při předání dožínkového věnce,“ dodala Irena Gregárková.

Stovky lidí, kteří se přijeli na přerovské dožínky podívat, měly možnost vidět lidová řemesla. Se svým vizovickým pečivem přijela například Marie Kotašková, Jindřich Kačer předvedl ruční vyřezávání ze dřeva, Martin Knapp přivezl košíky ze vzdušných kořenů palmy.

Letos se mohli návštěvníci podívat i do prostor přerovského zámku, jehož majitel, Český rozhlas, se poprvé zapojil do programu a v jeho režii vystoupil houslista Jan Mráček, vítěz Národní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga z roku 2007.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 16.09.2012 | Autor: Milena Jínová – Nymburský deník[/stextbox]

 

Přerovský zámek stále čeká na svého budoucího majitele

Přerov nad Labem -Boj o zámek v Přerově nad Labem pokračuje. Jeho majitel, Český rozhlas, však nechce sdělit podrobnosti o prodeji až do podepsání kupní smlouvy s novým nabyvatelem zámku. Stále ještě není jasné, kdo se stane budoucím majitelem přerovského zámku.

O tuto dominantu obce projevila vážný zájem v minulém roce soukromá osoba, podnikatelka Jana Válková se svým přítelem, bývalým redaktorem Československé televize Martinem Švehlou. O zámek má zájem ale také Středočeský kraj, který by v jeho prostorách chtěl vytvořit expozici Polabského muzea a spojit tematicky přerovský skanzen se zámkem v projektu V zámku a v podzámčí.

Vedení obce se od začátku obává toho, že soukromý majitel nebude spolupracovat, navíc pozemky patřící k zámku zasahují až do silnice třetí třídy, která je hlavní tepnou obce. Obec se nechce smířit s tím, že by zámek nemusel v budoucnu sloužit veřejnosti. „Do poslední chvíle budeme bojovat o to, aby objekt nepadl do soukromých rukou, protože nevěříme ve stálou spolupráci na pořádání akcí pro veřejnost. Navíc v těsném sousedství skanzenu,“ říká místostarostka Irena Gregárková.

Středočeský kraj svůj zájem o zámek už projevil v minulosti, ale s tím, že chce objekt získat bezúplatným převodem. Koncem minulého roku však hejtman David Rath změnil názor a rozhodl se o památku bojovat i s penězi v ruce. To potvrdilo i tiskové oddělení kraje. „Zájem Středočeského kraje o zámek v Přerově nad Labem nadále trvá. Ke stanovení konkrétní finanční nabídky z naší strany dojde až poté, kdy nám Český rozhlas poskytne úřední odhad ceny a celkovou výši finančních investic, které do dotčené nemovitosti investoval,“ sdělila Markéta Vítková z Odboru styku s médii a veřejností Středočeského kraje.

Jana Válková v pořadu české televize uvedla, že za zámek nabízí patnáct milionů korun. Český rozhlas ještě koncem roku požadoval dvacet milionů. Rozhlas odmítá do podpisu smlouvy s novým majitelem komunikovat s novináři. „S ohledem na rozhodnutí Českého rozhlasu dále jednat o prodeji zámku se stávajícím zájemcem i zástupci Středočeského kraje, nebude Český rozhlas k celé věci poskytovat další informace,“ uvedl v lednu Jakub Čížek, ředitel Odboru komunikací a vnějších vztahů.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 27.02.2012 | Autor: Milena Jínová – Nymburský deník[/stextbox]

 

Plán rádia prodat zámeček za 20 milionů vadí obci. Lobbují i politici

Proti plánu Českého rozhlasu prodat zámeček v Přerově nad Labem soukromému zájemci za zhruba 20 milionů korun protestuje obec, která by v zámečku radši viděla rozšířenou expozici Polabského muzea. Obec hledá pomoc i u politiků, proti prodeji zámečku soukromníkovi tak lobbuje i místopředsedkyně Sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Další podrobnosti na webu idnes.cz.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 04.01.2012 | Autor: Josef Kopecký, Idnes.cz – Praha a Střední Čechy[/stextbox]
 

Co bude s přerovským zámkem?

Český rozhlas, který vlastní přerovský zámek, má na koupi této památky vážného zájemce. Je jím bývalý redaktor České televize Martin Švehla, jehož manželka je svým rodem spjata s touto lokalitou. Oba se přijeli představit přerovské veřejnosti, aby představili své plány. Přerovští však mají obavy z toho, aby památka takového významu, která se nachází v centru obce, nebyla pro místní nadobro ztracena. Zde se dozvíte více.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 04.01.2012 | Autor: Nymburský deník[/stextbox]
 

Chceme zachovat náš zámek! Obživli obyvatelé skanzenu

Brána z roku 2011 do roku 1911 se v sobotu otevřela vstupem do přerovského skanzenu lidové architektury a řemesel. Spolu s původními obyvateli v dobových kostýmech ožila také řemesla, činnosti a čilý ruch vesničky, do něhož se vmísilo na šest set návštěvníků z přítomnosti.
S pracovitými poddanými byl spokojený dobový majitel zámku Ludvík Salvátor Toskánský, méně už se současnými poměry. „Dnes prý stát prodává lesy, aby se politici zabezpečili do důchodu, to by císařpán nikdy nedovolil!“ nechápal novou dobu majitel panství po boku se svým správcem, do jehož role i kostýmu se vžil ředitel Polabského muzea v Poděbradech Jan Vinduška. K současnému problému okolo prodeje přerovského zámku promluvila také slečna učitelka, jejíž role se včetně účesu dokonale zhostila stávající zastupitelka obce Irena Gregárková. Majitel zámku, Český rozhlas, totiž objekt prodává a jediným kritériem má být cena. Místní tak nemají jistotu, že budoucí majitel zámek zachová pro veřejnost. „Nám je to tak líto, rádi bychom obnovili propojenost skanzenu a zámku a dnešní akcí chceme tuto myšlenku podpořit,“ vyjádřila se Irena Gregárková za sebe, účastníky i postavu slečny učitelky. Té se v loňském roce podařilo dostat život do jinak veřejnosti nepřístupného zámku dvakrát. „Rádi bychom na zámku vytvořili stálou expozici propojenou se skanzenem V zámku a podzámčí,“ sdělila záměr ve spolupráci s Polabským muzeem Gregárková. Vlastník Polabského muzea, Středočeský kraj, ale prý nemá požadovanou částku dvaceti milionů na odkoupení historického objektu. Zda zámek ožije v dobovém duchu, stejně jako sobotní skanzen a dokreslí tak podobu života v Přerově nad Labem před sto lety, nebo se dostane do rukou soukromého vlastníka, který si z něj vytvoří letní sídlo či prostředek podnikání, je zatím otevřené.
Jak rychle by byly schopné historické postavy zaplnit zámek? Okamžitě. Přerovských, kteří dobrovolně oblékli kostýmy a předváděli řemesla ve skanzenu, je hojnost. Na požadavek patnácti dobrovolníků se jich postupně přihlásilo třicet, čtyřicet a stále byl zájem. Odkaz na článek zde.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 12.06.2011 | Autor: Nymburský deník[/stextbox]
 

Diktát: přerovskou školu navštívil inspektor Hrubeš

Kontrolní diktát při Muzejní noci ve skanzenu v Přerově nad Labem přijel zadat moderátor Eduard Hrubeš.
Do školy v přerovském skanzenu zavítala v rámci V. Muzejní noci Polabského muzea vzácná i obávaná návštěva. Na pořádek ve třídě přijel osobně dohlédnout Okresní školní inspektor Eduard Hrubeš. Diktát z úst známého televizního moderátora si měli možnost napsat děti i dospělí přímo v lavicích historické školy. A to hned ve třech časech po sobě, protože třída je přeci jen na návštěvnost šesti set lidí malá. Polovina už byla navíc obsazena původními, tichými, vycpanými žáky.
Jak proběhla kontrola podle samotného inspektora? „O známkování jsem se radši ani nezajímal. Ukáznění byli jakštakš, hlavně ta levá sekce vycpaných žáků,“ neztrácel smysl pro humor Eduard Hrubeš během domácího občerstvení mezi diktáty. Hodnocení diktátu se ujala hraběnka, která neumí moc dobře česky. Rozhodně byl podle ní diktát „schwer“. Odkaz na článek zde.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 12.06.2011 | Autor: Nymburský deník[/stextbox]
 

Zámek prozatím zůstává rozhlasu

Zámek v Přerově nad Labem, který je ve vlastnictví Českého rozhlasu, prozatím soukromý zájemce nekoupil, přestože minulý týden vše naznačovalo, že prodej je již hotový. „Podmínkou prodeje bylo složení jistiny na účet Českého rozhlasu, a to do soboty, respektive pondělí. To se však nestalo, a proto budeme jednat o dalším postupu,“ uvedl René Zavoral, ředitel odboru komunikace a vnějších vztahů Českého rozhlasu.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 01.12.2010 | Autor: MFDNES[/stextbox]
 

Rozhlas dnes prodá zámek

PŘEROV NAD LABEM Zámek v Přerově nad Labem na Nymbursku bude mít s velkou pravděpodobností ode dneška nového majitele. Dosavadní vlastník Český rozhlas (ČRo) se ho rozhodl prodat. O objekt byl zájem, mimo jiné se o něj zajímaly obec i kraj. Ten však na něj nemá peníze.

 

Výběrové řízení se neuskutečnilo

Za téměř dvacet milionů korun byl objekt nabídnut přes realitní kancelář. „Ze tří zájemců zůstal pouze jeden,“ uvedl realitní makléř Pavel Čelikovský, který zakázku vyřizoval. „Původně byli zájemci tři a mělo dojít k výběrovému řízení. Dva ze zájemců však nakonec z koupě odstoupili,“ popsal situaci Čelikovský.

Místostarostka Přerova nad Labem Irena Grygárková se obává o další využití památky. „Neproběhla žádná soutěž, původní zájemci najednou odstoupili. Máme strach z toho, že bude objekt využit k podnikatelským záměrům, a nikoliv v duchu své historické podstaty,“ poznamenala místostarostka.

Podle ředitele Českého rozhlasu René Zavorala bude prodej dojednán na dnešním zasedání Rady ČRo. „Zájemce máme, vše však musí projít schválením rady na čtvrtečním zasedání,“ řekl Zavoral. Zainteresované strany se však dohodly na prodeji již v úterý. „Byla uzavřena předběžná smlouva mezi prodejcem, tedy Českým rozhlasem, a kupujícím. Navíc Rada Českého rozhlasu s realitní kanceláří smlouvu neuzavírala, tu uzavřel Český rozhlas,“ doplnil Čelikovský.

Přerov nad Labem ani Středočeský kraj tak do prodeje již nemohou zasáhnout.

Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední čechy (střed)

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 25. listopadu 2010 0:00 | Autor: Eva Dóšová[/stextbox]
 

Oprava školy byla za pochodu. Děti chodily mezi zedníky

Hodně těžké chvilky mají za sebou v přerovské škole. Ta prošla zásadní opravou, která se musela uskutečnit při školní výuce. Žáci se tak od února setkávali na chodbách se zedníky a dalšími řemeslníky. Od 1. září ale děti chodí do zbrusu nové školní budovy, ve které s nadsázkou řečeno, nezůstal kámen na kameni.

Škola byla postavena v roce 1929. Po více než osmdesáti letech potřebovala velký zásah tak, aby odpovídala modernímu školství a děti se v ní cítily co nejlépe. „Technický stav budovy byl alarmující. Obec sama ze svého rozpočtu by takovou opravu zajistila jen za cenu mnohaletého zadlužení a omezení všech ostatních aktivit,“ uvedl starosta Petr Baumruk s tím, že obec nechala vypracovat projekt Moderní škola na venkově – rekonstrukce Základní školy Přerov nad Labem. Velmi důležitá byla dotace z Regionálního programu Rozvoje venkova Střední Čechy, která činila 92,5 procenta z celkové částky 15 milionů.

V únoru byla stavba předána dodavatelské firmě. „Bylo to náročné, ale nešlo to jinak udělat. Učit jsme prostě museli. Ale děti se potkávaly se řemeslníky, takže jsme měli napůl školu a napůl staveniště,“ uvedla jedna z učitelek.

Podle starosty se na stavbě podíleli nejen kompetentní lidé, ale i obyvatelé Přerova nad Labem. „Neustálé stěhování, mraky prachu, hluk, to byla kulisa závěru školního roku. Poté přišlo i hektické tempo dokončovacích prací a současně i montáž vnitřního vybavení. Nezapomeňme ani na venkovní sportoviště. Práce probíhaly do pozdních večerních hodin, o sobotách a nedělích. S pomocí brigádníků se podařilo i uklidit a připravit se na začátek nového školního roku,“ říká s úlevou první muž obce.

A co všechno se ve škole změnilo? Ve všech mistnostech je vyměněná podlahová krytina, nakonec se rozhodlo i o výměně oken, která by už nemělo smysl repasovat. Nyní jsou plastová. „Po rekonstrukci se dětem i učitelům ve škole líbí. Máme k dispozici 2 interaktivní tabule, nové počítače, krásnou tělocvičnu. Děti nejčastěji ocenily právě tyto učebny. Učitelé se začali školit, aby mohli využívat všech možností techniky a výuka tak byla pestřejší a zajímavější,“ konstatovala ředitelka školy Yveta Hrušková s tím, že škola má nyní všechny předpoklady k tomu, aby dobře připravila žáky k dalšímu studiu na středních školách.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 08.10.2010, Vloženo: 11.10.2009 | Autor: Milena Jínová[/stextbox]
 

Přerovský zámek otevřel

Za velkého zájmu veřejnosti byl na dva dny zpřístupněn zámek v Přerově nad Labem. Unikátní příležitosti využili jak místní obyvatelé, tak návštěvníci sousedního skanzenu polabské architektury. Zájemci měli možnost prohlédnout si klenutý kamenný mostek přes vodní příkop, nádvoří, místnosti prvního a druhého patra, Rytířský sál a hradní sklepení. Uzavřena zůstala jen zámecká kaple sv. Salvátora.

„Velice nás potěšila ochota majitele zámku – Českého rozhlasu – dočasně jej zpřístupnit pro Přerováky i turisty. S celým vedením ČRo byla perfektní spolupráce,“ řekla místostarostka Irena Gregárková.

Na sobotní odpoledne organizátoři připravili koncert žesťového kvintetu Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Pětice hudebníků pod vedením dirigenta Václava Blahůnka nejprve přilákala zájemce o klasickou hudbu fanfárami ze zámeckého balkonu. Poté v Rytířském sále předvedli výběr z evropské barokní hudby, mimo jiné díla od Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Dvě stovky dospělých a přes padesát dětí vyprovodili hradní hudebníky dlouhým potleskem.

„Děkujeme řediteli Hudby Hradní stráže a Policie ČR panu Václavu Blahůnkovi, že přijel se svým kvintetem k nám do Přerova. Byl to nádherný umělecký zážitek, který našemu zámku velice slušel,“ prohlásila organizátorka koncertu Ivana Cabrnochová.

Zámek v Přerově nad Labem je dvoupatrovou renezanční stavbou, která stojí naproti populárnímu skanzenu polabské architektury. Dnešní čtvercovou podobu mu dali stavitelé Bonifác Wolmut, Matteo Borgorelli a Ettore de Vaccani v druhé polovině 16. století. Do současné doby se dochovala polovina zámku, severozápadní křídlo pobořili za třicetileté války vojska švédského generála Johana Gustafssona Banéra.

Nejzajímavějším majitelem přerovského panství byl toskánský Habsburk Ludvík Salvátor, který jej držel mezi roky 1870 až 1915. Z jeho iniciativy vzniklo v místní Staročeské chalupě první etnografické muzeum v českých zemích, v jehož tradici pokračuje Polabské muzeum. V těchto týdnech jedná vlastník zámku ČRo se Středočeským krajem o jeho prodeji a využití pro účely Polabského muzea.

„Mám radost, že zámek se po letech spánku opět probouzí k životu. Věřím, že jeho budoucností je trvalé zpřístupnění pro veřejnost a využití těchto prostor pro účely Polabského muzea. Velice se nám líbí navrhovaná expozice V zámku a podzámčí společně s připomínkou historicky nejvýznamnějšího Přerováka – Ludvíka Salvátora Toskánského,“ dodává Gregárková. Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Autor: Olga Ševčíková, Nymburský deník, Autor fotografií: Tomáš Gregárek, Petr Vilgus[/stextbox]
 

Přerov získal dotaci z EU

Přerov nad Labem – Školu čeká oprava. Chystá zateplení střechy, rekonstrukce elektroinstalací a nové podlahy. Během letošního školního roku začne v přerovské základní škole rozsáhlá rekonstrukce. Podařilo se na ni získat mimořádně vysokou dotaci z Evropské unie, a sice 15 milionů korun. „Obec Přerov nad Labem získala ke svému běžnému rozpočtu mimořádně velkou dotaci na rekonstrukci místní školy, převyšující jak rozpočet obce, tak rozpočet školy. Školní budova tvoří jednu z dominant obce v blízkosti Prahy hojně navštěvované například kvůli zdejšímu skanzenu.“ Uvedla Irena Gregárková, místostarostka obce Přerov nad Labem. Obec k tomu zaplatí 1,1 milionu korun. Než žádost o dotaci podali, předcházela tomu řada školení. „Poté jsme se soustředili na výběr firmy, která nám pomohla náročné projekty zpracovat. Vlastní tvorba projektu na rekostrukci školy trvala čtyři měsíce, v tak krátkém čase se to podařilo díky projektantům, a velice dobré spolupráci se stavebním úřadem v Lysé nad Labem,“ podotkla místostarostka.

Podle místostarostky je škola prioritou. „Zastupitelé hledají různé způsoby, jak zachovat v obci školu a zajistit kvalitní školství pro děti místní i dojíždějící z okolí. Škola větší rekonstrukci potřebuje již dlouho, ale v rozpočtu obce není dost prostředků na provoz školy či velké investice. Budova navíc neodpovídá současným přísným hygienickým normám,“ vysvětlila Irena Gregárková, proč se o dotaci rozhodli požádat.

Rekonstrukce začne už tento školní rok, pokračovat bude i v tom příštím. I když se budou snažit co nejvíce využít dobu letních prázdnin, během nich by se vše nestihlo, proto se bude opravovat i za chodu školy. Chystá se například zateplení střechy a půdního prostoru, rekonstukce elektroinstalací, vodovodu a kanalizace včetně vybavení sanitární technikou a novým osvětlením, rekonstrukce podlah, repasování oken, počítačové rozvody, rekonstrukce budovy tělocvičny i venkovního spostoviště, malování, částečné vybavení tříd nábytkem a počítačovou technikou. „Doufáme, že nám to pomůže zatraktivnit školu. V současné době není plně využívána a obec musí refundovat mzdy kvůli nízkému počtu žáků,“ uvedla Gregárková. Podle ní by bez dotace pouze z peněz obce rekonstrukce trvala řadu let, což by dlohodobě zatížilo obecní rozpočet. Další rozvoj Přerova by se tak velmi zbrzdil.

Obec chystá i další projekty s podporou Evropské unie. Zatím neúspěšně žádali o peníze na rekonstrukci zdravotního střediska, letos se projekt pro žádnou výzvu nehodil, proto čekají na vhodnou příležitost. „Současný stav zdravotnictví v naší obci je velice neuspokojivý, rádi bychom tento problém vyřešili co nejdříve ke spokojenosti občanů,“ podotkla místostarostka. Připravují také projekt Revitalizace centra obce a okolí zámku, žádost plánují podat v příštím roce.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá fronta dnes, 11.09.2009, Vloženo: 12.09.2009 | Autor: Eva Kučerová | Přispěla: Alena Rokosová[/stextbox]
 

Moderní škola na venkově

Přerov nad Labem – Díky neobvykle vysoké dotaci 15 milionů korun se Přerov nad Labem může pustit do projektu Moderní škola na venkově. Ještě v tomto školním roce má začít realizace projektu rekonstrukce místní školy. Obec získala ke svému běžnému rozpočtu mimořádně velkou dotaci na rekonstrukci místní školy, převyšující jak rozpočet obce tak rozpočet školy, a to více než 15 milionů korun z Regionálního operačního programu regionu soudružnosti Střední Čechy. Dalších zhruba 1,2 milionu korun zaplatí Přerov z vlastního rozpočtu. Budova školy, která pochází z roku 1886 a která tvoří jednu z dominant obce, se dočká zateplení střechy a střešního a půdního prostoru, montáže sádrokartonových podhledů, rekonstrukce elektroinstalací, vodovodu a kanalizace, včetně vybavení sanitární technikou a novým osvětlením, rekonstrukce podlah, repasování oken, počítačové rozvody, rekonstrukce budovy tělocvičny – sanace, podlahy, rekonstrukce venkovního sportoviště, výmalby, částečného vybavení tříd nábytkem, PC technikou a informační technikou. Projekt bude realizován v tomto a částečne i v příštím školním roce. „Rekonstrukce bude probíhat za provozu školy, budeme potřebovat trpělivost pracovníků školy a přizpůsobivost realizační firmy. Pokusíme se maximálně využít letní prázdniny v roce 2010,“ uvedla místostarostka obce Irena Gregárková.

Projekt by měl obci pomoci zatraktivnit školu zejména dětem, ale přirozeně také pedagogům a rodičům. „Rádi bychom dosáhli významnějšího navýšení počtu žáků ve škole, když dokážeme nabídnout zmodernizované prostory. V současné době škola není plně využívána a obec musí refundovat mzdy kvůli nízkému počtu žáků. Souběžně se snažíme zlepšit i kvalitu práce vedení školy, tak aby náš cíl – Moderní škola na venkově – byl naplněn,“ dodala Gregárková s tím, že bez dotace by se projekt mohl realizovat jen těžko pouze z obecního rozpočtu. Neobvykle vysokou dotaci se obci podařilo získat i díky celé řadě školení, kterými zastupitelé prošli. Práce na samotném projektu na rekonstrukci školy trvala 4 měsíce. „V tak krátkém čase se to podařilo díky projektantům a velice dobré spolupráci se stavebním úřadem v Lysé nad Labem,“ doplnila místostarostka.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 12.09.2009 | Autor: Olga Ševčíková | Foto: Tomáš Gregárek[/stextbox]
 

Český rozhlas nabídl zámek v Přerově nad Labem kraji

Přerov nad Labem – Český rozhlas jedná se Středočeským krajem o budoucnosti zámku v Přerově nad Labem. Ten už několik let zeje prázdnotou.

Český rozhlas, majitel přerovského zámku, který už dlouhá léta zeje prázdnotou, nabídl zámek Středočeskému kraji. Zatím proběhla jedna schůzka, která však dohodou neskončila.

Přerovský zámek se v průběhu let snažilo získat několik zájemců. K dohodě však nikdy nedošlo. Středočeský kraj by o památku zájem měl. Rozhlas chce zámek prodat, ovšem kraj by měl zájem zámek převzít bezúplatně. „Rozhlas zatím trvá na svém. Budou probíhat další jednání,“ řekla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková s tím, že Český rozhlas by měl dodat podklady, aby měl kraj představu o provozních nákladech a stavu budovy.

Na podzim loňského roku projevilo o zámek zájem Občanské sdružení Lidové kroje a lidová tvorba z Kněževsi na Rakovnicku, které chtělo na zámku otevřít expozici krojů. Záměr se i přes některé obavy líbil i představitelům obce. „Nápad se mi líbí, ale nemyslím si, že nezisková organizace bude mít peníze na to, aby zámek udržovala,“ řekla tehdy Deníku místostarostka Irena Gregárková. Podle ní by bylo nejlepším řešením právě to, kdyby rozhlas převedl zámek na kraj, a ten v něm poté otevřel novou expozici Polabského muzea.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 23.04. 2009[/stextbox]
 

Bude mít Přerov muzeum?

Český rozhlas chce prodat místní renesanční zámek. S nabídkou oslovil i Středočeský kraj

Přerov nad Labem – Renesanční zámek v Přerově nad Labem je již několik let nevyužitý a veřejnosti nepřístupný. To se však možná v dohledné době změní, Český rozhlas ho chce prodat. Dosud se však nenašel vhodný zájemce, a rozhlas proto oslovil Středočeský kraj s nabídkou, že by zde mohla vzniknout další pobočka Polabského muzea, jehož je kraj zřizovatelem. Rozhlas se s krajem shoduje v tom, že byměl objekt sloužit občanům. „Dosavadní jednání se ukázala být slepou uličkou, a tak jsme oslovili Středočeský kraj,“ říká marketingový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. V úterý při úvodním jednání navrhli zástupci kraje bezúplatný převod na Středočeský kraj s tím, že by se prostory využily pr omuzeum, výstavy, depozitář a kulturní akce. „Český rozhlas s bezúplatným převodem nesouhlasil. Jsou v plánu další schůzky, na kterých budeme hledat kompromis,“ uvádí tisková mluvčí kraje Berill Mascheková.

Expozice zakladatele skanzenu Polabskému muzeu by se prostory zámku hodily. „Několik záměrů máme,mohla by tu vzniknout expozice věnovaná zakladateli našeho skanzenu. Byl jím arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský, jeden z posledních majitelů přerovského panství, který dal v letech 1872 až 1873 zámečku dnešní podobu. Mohly by tu být i dlouhodobé výstavy věnované našim bohatým umělecko-historickým sbírkám, které jsou často uložené v depozitáři a které bychom rádi zpřístupnili,“ řekl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. Československý rozhlas využíval zámek od roku 1958, v roce 1982 ho koupil a umístil sem svůj archiv, který tu sídlil do roku 2000, kdy se většina fondu přestěhovala do Prahy. Od té doby jsou jeho prostory v podstatě nevyužívané. „Od září 2007, kdy začala obří rekonstrukce historické budovy Českého rozhlasu v Praze, se zámek v Přerově zároveň stal depozitářem pro úschovu předmětů a objektů právě z budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici,“ uvádí Zavoral.

Místní lidé se bojí soukromníka Nápad, že by zámek připadl kraji, se líbí i vedení obce. Ta o jeho koupi neuvažuje, ale zároveň se bojí, aby ho nekoupila soukromá osoba. „Nebylo by rozumné investovat do zámku, nemáme dobudovány místní komunikace a chodníky, nemáme vodovod, plánujeme rekonstrukci školy a zdravotního střediska. Ale nápad, aby zámek patřil kraji a bylo v něm muzeum, podporujeme. Byla by to pro obec jistota, že budeme mít v centru udržovanou nemovitost,“ míní místostarostka Přerova nad Labem Irena Gregárková. Podle ní by tak obec mohla získat i reprezentativní prostory. V zámku jsou místnosti, které by šlo využívat jako multifunkční sál na přednášky, konference nebo různá setkání. „Myslím, že s muzeem bychom se dohodli, aby tam mohly být třeba oddací síň či prostor pro pořádání koncertů,“ řekla místostarostka.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá Fronta, 17.04. 2009 (viz.Archív MfD)[/stextbox]
 
Přerováci vysadili desítky nových stromů. Nedávno opravená kaplička svatého Vojtěcha v Přerově nad Labem se dočklala výsadby 28 nových stromů. Během dvou hodin je vysadily tři desítky dospělých společně s deseti dětmi a čtyřmi psy. Kaplička svatého Vojtěcha nad studánkou prošla v posledních letech odbornou rekonstrukcí. Ze zapomenuté zdevastované stavby zarostlé kopřivami, ke které nevedla přístupová cesta, se díky zásahu restaurátorů a výsadbě stromořadí stal příjemný cíl pro procházku. „Stav tohoto místa mne dlouhodobě trápil. Po rekonstrukci kapličky jsme se rozhodli obnovit rozoranou přístupovou cestu, kterou jsme po obou stranách osázeli ovocnými stromy. Nad kapličkou se za pár let můžeme těšit na hrušky, pod ní si poutníci natrhají jablíčka. Samotnou stavbu nyní nově obklopuje čtveřice lip srdčitých“, komentuje výsadbu Petr Vilgus z občanského sdružení Přerováci nadlabáci.“Všem, kteří přišli sázet a nebo se jen podívat, velmi děkuji za účast. Zvláštní poděkování směřuje za paní Jaroslavou Kodešovou, na jejímž poli jsme sázeli. Bez jejího souhlasu by obnova tohoto krásného místa nebyla možná. Slavnostní tečkou za obnovou kapličky bude znovuvysvěcení pramene, které plánujeme na jaro roku 2010,“ říká místostarostka obce Přerov nad Labem Irena Gregárková.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 19.11. 2008, celý článek[/stextbox]
 
Nápaditě vyzdobný taneční sál U Kotápišů přivítal nespočet zvědavých dětí a dospělých v maskách kostlivců, upírů, čarodějů, různých strašidel, zvířat a pohádkových bytostí. Následovala diskotéka bohatá na veselé písničky, kterou uspořádali DJ Radim a Tomáš. Velký zájem u dětí sklidila pěvecká soutěž o dva živé králíčky, které věnoval do tomboly pan Bunda. Děti se snažily i u dalších soutěží jakými byly taneční soutěž či soutěž o nejoriginálnější masky.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 03.11. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Opravy se dočkala kaplička sv. Vojtěcha se studánkou v polích na jih od obce. Byly obnoveny omítky, přeskládaná a doplněná římsa, vytesán a umístěn kříž na vrcholu stříšky a vymalován obraz, který byl stejně jako originál inspirovaný oltářním obrazem z kostela sv. Vojtěcha……

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 17. 10. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Přerovem nad Labem prošel v sobotu masopustní průvod. Tradici z iniciativy místní Tělocvičné jednoty Sokol obnovili v loňském roce. „V průvodu nechyběla řada tradičních masek, takže bylo možné zahlédnout řezníka, kuchaře, vojáka, selku, námořníka, slunce a měsíc. Pozornost budil i medvědář s medvědem a pojízdná šatlava. S nápaditými maskami přišly děti a mládež,“ uvedla místostarostka obce Irena Gregárková. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá fronta dnes, 29. 01. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Až neuvěřitelné vzkkříšení dávné tradice si užili v sobotu obyvatelé Přerova. Hned po ránu se jich desítky zúčastnily masopustního průvodu, který za zvuků hudby, dusotu koní a bujarého veselí všech přítomných prošel obcí. „Jsme rádi, že dneska se takové akce chopí hlavně mladí. Je to moc příjemné zpestření života na vsi,“ svěřil se jeden z místních. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 28. 01. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Centrum Přerova nad Labem se dočká v blízkém budoucnu úprav veřejných prostranství a výsadbu zeleně. V současné době se zpracovává studie, kteráse dotkne zámecké zahrady, okolí rybníka, kostela, obecního úřadu, vstupního prostoru před skanzenem, okolí obchodního střediska, školy a dalších ploch.

Autor: Irena Gregárková – místostarostka Přerova nad Labem

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá fronta, 28. 8. 2007 – viz. celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – V zámecké zahradě a na dětském hřišti v Přerově nad Labem připravily aktivní ženy, které si říkají Maminky dětem, pestrý program s názvem Loučení s prázdninami. „Je tu několik stanovišť, pomáhají nám žáci devátých tříd i studenti středních škol. Děti přenáší míček na lžičce, …….

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 3. 9. 2007 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Dotaci od ministerstva zemědělství chtějí přerovští použít na projekt úpravy centra obce včetně rybníku a zámeckého parku.

Úprava okolí rybníku na návsi, obecního úřadu, zámeckého parku, vstupního prostoru do skanzenu a mnoho dalšího mají v plánu v Přerově nad Labem. Obec se rozhodla zpracovat projektovou dokumentaci na úpravu veřejných prostranství a úpravy zeleně ve středu obce. „Na projektu v těchto dnech už intenzivně pracujeme,“ řekla místostarostka Irena Gregárková.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 27. 7. 2007 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Po desetileté přestávce prošel letos Přerovem nad Labem masopustní průvod. Mezi více jak stovkou účastníků nechyběli dva mohutní medvědi s medvědáři, selky plných tvarů, tajemné cikánky, ohyzdné ježibaby, divocí lvi, mexičtí domorodci, smějící se klaun, děsivý kostlivec a jiné maškary. Nádherné fotografie naleznete na stránce o masopustu.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 27. 2. 2007[/stextbox]

Přerov nad Labem – Přestárlé stromořadí u silnice mezi Přerovem nad Labem a „starou poděbradskou“ silnicí se v minulých dnech konečně dočkalo obnovy. Přes 55 místních obyvatel a jejich dětí zde zasadilo 80 třešní ptačích, čímž navázali na loňskou výsadbu prvních třiceti stromů. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 27. 3. 2007[/stextbox]

Přerov nad Labem – V této středočeské obci s 1100 obyvateli začali v minulém roce probouzet dávno zapomenuté tradice. S oživením lidové kultury souvisí i zvýšená péče o životní prostředí a vzhled veřejných prostranství. V březnu obnovila skupina 55 místních občanů přestárlé stromořadí při silnici mezi obcí a Přerovskou oborou. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Veřejná správa č. 23/2007[/stextbox]

Obecní úřad informuje

Upozorňujeme občany že na webové stránce obce byly aktualizovány informace pro VODOVOD .

Výzva pro malé velké talenty! Pokud se některé z dětí chce účastnit zpívání a stát se členem pěveckého sboru pro Vánoční koncert a dosud se nepřihlásilo, má možnost se ještě přidat.

Generální zkouška na Vánoční koncert bude v neděli 17.12. od 18:15 hodin v kostele. V případě změny místa nebo času budeme informovat.

16.12. v sobotu bude v době mezi 9:30 až 14:00 otevřena Obecní knihovna. Zváni jsou nejen pravidelní návštěvníci, ale všichni milovníci dobré literatury.

5.12. Čerti i s celým peklem přivezou nadílku od Mikuláše. Milé děti, vážení rodiče,  rádi bychom Vás pozvali na čertovské rojení s mikulášskou nadílkou, které se koná v podvečer 5.prosince. Příjezd čertovského povozu budeme očekávat mezi 16:15 až 16:30 na Městečku před Obecním úřadem. Přijďte vyhlížet Mikuláše a čerty spolu s námi.  Jste srdečně zváni.

3.12. Rozsvícení vánočního stromu v Přerově nad Labem
bude v letošním roce doplněno scénickým vystoupením, které by nám mělo připomenout, že Vánoce jsou více než pouhou honbou za největším dárkem za co nejlepší cenu. Program připravuje Obecní úřad spolu s Polabským muzeem. Začínáme přesně v 15:00 hodin. Srdečně zváni jsou všichni spoluobčané i přespolní.
1.12. Tradiční Jarmark v Přerovské škole
začíná od 17:00 hodin. Školáci předvedou svůj vánočně laděný program v tělocvičně a tím zahájí nejen adventní čas v naší škole, ale i konání Jarmarku. Zváni jsou rodiče, prarodiče i ostatní spoluobčané.
26.11.  Benefiční koncert nejen pro Domov na Zámku
který se koná od 15:00 hodin v prostorách Domova na Zámku v Lysé nad Labem slibuje zajímavý hudební zážitek.
11.11. Posvícenská zábava
kterou pořádá SDH Přerov nad Labem  v  sobotu na Martina od 20:00 v hostinci Na růžku je určena všem, kteří mají rádi muziku, dobrou společnost a v neposlední řadě i dobré jídlo a pití.
Vstupné je 90,- Kč a pozvání od našich hasičů adresujeme místním i přespolním.
11.11.  uvítání sv. Martina
proběhne od 15:00 hodin v sobotu 11. listopadu před a ve Skanzenu. Martin na koni dorazí i tehdy, když nepřijde žádný sníh. Se sněhem i bez sněhu Vás pracovníci Polabského muzea i dobrovolníci, kteří připravují program, rádi uvítají mezi sebou a společně si připomeneme, co vše se k svatomartinské tradici váže. Více informací ZDE
 
4.11.  posviťme si na tu tmu v Lampiónovém průvodu
který vyjde ze Zámecké zahrady v 17:00 v sobotu 4.listopadu. Po průvodu na malé i velké čeká ještě doplňující program.
Srdečně zveme. Podrobnosti na pozvánce.

14.10. DRAKIÁDA
je plánována pro malé i velké nadšence pro pouštění papírových i jiných draků v oblasti Na vrších     (nad Vojtěšskou kapličkou)
Jste srdečně zváni. Více informaci Drakiáda 2017

30.09. Beseda o českých patronech

srdečně zveme spoluobčany v sobotu od 15:00 hodin do Obecní knihovny. Vstup zdarma.
Bližší informace naleznete ZDE

30.09. SVOZ nebezpečných odpadů
na sobotu dopoledne jsou pro občany připravena dvě místa na odevzdání nebezpečných odpadů a odpadů určených ke zpětnému odběru.
Bližší informace naleznete ZDE

30.06 BĚH DO PRÁZDNIN
Vážení spoluobčané a milé děti,
srdečně Vás zveme na „BĚH DO PRÁZDNIN“
Bližší informace naleznete ZDE
Těšíme se na Vás
Váš obecní úřad

29.06 Pozvánka na veřejné zasedání
Vážení a milí spoluobčané,
srdečně Vás zveme na veřejné zasedání, které se koná dnes ve školní jídelně od 19 hodin.
Program naleznete ZDE
Těšíme se na Vás
Váš obecní úřad

12.06 Pozvánka na koncert
Vážení a milí spoluobčané,
srdečně Vás zveme na koncert „POCTA ANTONÍNU DVOŘÁKOVI“
v neděli dne 18.6. 2017 od 10:00 ve skanzenu
Pozvánku naleznete ZDE
Těšíme se na Vás

02.06 Pozvánka na „Dětský den“
Vážení a milí spoluobčané,
srdečně Vás zveme na dětský den v sobotu dne 3.6. 2017 od 14:00 hodin na FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ ,,U BABINCE‘‘
Pozvánku naleznete ZDE
Těšíme se na Vás

02.06 Pozvánka na „Muzejní noc ve skanzenu“
Vážení a milí spoluobčané,
v sobotu dne 3.6.2017  proběhne Muzejní noc ve skanzenu.
Pozvánku naleznete ZDE
Těšíme se na Vás

26.04 Pozvánka na „Běh pohádkovým lesem“
Vážení a milí spoluobčané,
„Maminky dětem“ srdečně zvou všechny děti libovolného věku v kočárku, na kole i pěšky a jejich doprovod na tradiční „Běh pohádkovým lesem“, který se  koná 30.4.2017 od 16.00 hod. Sraz v lese pod „Skanzenem“.
Pozvánku naleznete ZDE
Těšíme se na Vás

21.04 Pozvánka na Svatovojtěšský víkend
Vážení a milí spoluobčané,
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST ČELÁKOVICE
OBEC PŘEROV NAD LABEM
POLABSKÉ NÁRODOPISNÉ MUZEUM PŘEROV NAD LABEM
Vás srdečně zvou na oslavy
„Svatovojtěšský víkend
v Přerově nad Labem“
Pozvánku naleznete ZDE
Těšíme se na Vás

7.04 Pozvánka na besedu
Vážení a milí spoluobčané,
obecní knihovna Vás zve na besedu „Náš patron sv. Vojtěch“ která se koná zítra 8.4.2017 od 15 hodin.
Pozvánku naleznete ZDE
Těšíme se na Vás

10.03 Pozvánka pro MLADÉ HASIČE
Vážení a milí spoluobčané,
SDH Přerov nad Labem zve MLADÉ HASIČE na první letošní schůzku 15.3.2017 od 17 hodin.
Pozvánku naleznete ZDE
Těšíme se na Vás
Váš obecní úřad

27.02 Projektování vodovodní přípojek
Vážení a milí spoluobčané,
ve středu dne 1 března 2017 se budou po obci pohybovat projektanti z firmy VIS – Vodohospodářsko-inženýrské služby od 9 do 15 hodin. Budou obcházet jednotlivé nemovitosti ohledně projektování vodovodních přípojek. Pokud budete doma, mohou Vás navštívit, případně Vás budou kontaktovat telefonicky v průběhu března.
Děkujeme za spolupráci
Váš obecní úřad

23.02 Pozvánka na veřejné zasedání
Vážení a milí spoluobčané,
srdečně Vás zveme na veřejné zasedání, které se koná dnes ve školní jídelně od 19 hodin.
Program naleznete ZDE
Těšíme se na Vás
Váš obecní úřad

21.02 Pozvánka na DĚTSKÝ MAŠKARNÍ BÁL
Srdečně zveme všechny děti, rodiče a přátele na tradiční
DĚTSKÝ MAŠKARNÍ BÁL, který se uskuteční 25.2.2017
od 15.00 hod. v „Penzionu Polabí.
Bližší info naleznete ZDE
Těšíme se na vás „Maminky dětem“

17.02 Pozvánka na MASOPUST
Vážení a milí spoluobčané,
TJ Sokol Přerov nad Labem Vás zve na masopustní průvod a maškarní zábavu.
Bližší info naleznete ZDE
Váš obecní úřad

30.01 Zápis z informativní schůzky k vodovodu
Vážení a milí spoluobčané,
zde naleznete zápis z informativní schůzky k vodovodu, která probělha 12. ledna v hostinci Na Růžku.
Zápis naleznete ZDE
Váš obecní úřad

29.01 Zámek v Přerově nad Labem
Vážení a milí spoluobčané,
obec Přerov nad Labem stále bojuje za záchranu zámku v naší obci. Zámek by měl sloužit k veřejnému zájmu a být otevřen široké veřejnosti.
Radě českého rozhlasu jsme poslali výzvu obce Přerov nad Labem, aby zvážili možnosti prodeje a upřednostnili veřejný zájem.
Výzvu naleznete ZDE
Český rozhlas nám zaslal sdělení o záměru prodeje zámku ZDE
O dalších informacích Vás budeme informovat v Přerovském zpravodaji.
Váš obecní úřad

30.12 Pozvánka na shůzku k vodovodu
Vážení a milí spoluobčané,
rádi bychom Vás pozvali na další setkání, kde Vás budeme informovat o průběhu výstavby vodovodu a společně Vám zodpovíme Vaše případné dotazy k realizaci vodovodních přípojek a jiné. Schůzka proběhne ve čtvrtek dne 12. ledna 2017 od 18:00 v restauraci Na Růžku.
Těšíme se na Vás
Váš obecní úřad
Bližší informace naleznete ZDE

23.12 PF 2017
Vážení a milí spoluobčané,
přejeme Vám příjemné a klidné prožití vánočních svátků, mnoho pracovních i osobních úspěchů, hodně štěstí a zdraví v novém roce.
PF 2017 naleznete ZDE

14.12. Informace k podání přihlášky na přípojku k vodovodu
Vážení a milí spoluobčané,
zájemci o připojení k vodovodu mohou podávat přihlášky do 15. 1. 2017
Děkujeme
Váš obecní úřad
Bližší informace naleznete ZDE
Stažení přihlášky:

 


Zasílání zpráv do mobilu

Sbírka

V září 2009 zahájila Římskokatolická farnost Čelákovice ve spolupráci s obcí Přerov nad Labem sbírku na opravu kostela sv. Vojtěcha. Sbírka byla na pár měsíců pozastavena kvůli výrobě nové kasičky. K 27.5. 2013 bylo vybráno 110.353,- Kč. Za příspěvky děkujeme. 105.000,- Kč bylo použito ke zhotovení projektové dokumentace na komplexní rekonstrukci kostela.

Výběr z fotogalerie

Archív webu

Ochrana proti spamu