Přerov nad Labem

Napsali o nás v tisku

Hudba, tanec a oslava dobré úrody. Takové byly dožínky

Dožínková slavnost 2012 v Přerově nad Labem.Dožínková slavnost 2012 v Přerově nad Labem. Autor: Miroslav Tomíšek

Přerov nad Labem – Obec prožila už podruhé Dožínkovou slavnost. Brány otevřel i zámek.

Jako vždy, když se v Přerově nad Labem něco děje, se zapojila do programu sobotních Dožínkových slavností téměř celá obec. Hráli, zpívali, veselili se a většina z nich přišla v dobových kostýmech. Takže se všichni návštěvníci dostali na začátek 20. století, kdy tato tradice byla každým rokem samozřejmostí.

Velkou radost ze zájmu místních měla místostarostka Irena Gregárková. Vždyť folklorní soubory Šáteček 
a Dykyta, které se postaraly 
o většinu programu, mají své kořeny právě v Přerově. „Je tu 158 krojovaných lidí, zapojili se do příprav a z toho mám velikou radost, že vesnice opět takto ožila,“ pochlubila se 
s tím, že letošní oslavy se rozrostly o folklorní soubor Vrbina z Prahy.

Ale dožínkový folklor by nebyl úplný, kdyby nebylo všudypřítomné obilí a luční kvítí. „Žali jsme obilí a dělali dožínkový věnec. Musím vyzdvihnout, že se do letošních příprav zapojila více základní škola. Ta připravila krátké pásmo, které předvedla při předání dožínkového věnce,“ dodala Irena Gregárková.

Stovky lidí, kteří se přijeli na přerovské dožínky podívat, měly možnost vidět lidová řemesla. Se svým vizovickým pečivem přijela například Marie Kotašková, Jindřich Kačer předvedl ruční vyřezávání ze dřeva, Martin Knapp přivezl košíky ze vzdušných kořenů palmy.

Letos se mohli návštěvníci podívat i do prostor přerovského zámku, jehož majitel, Český rozhlas, se poprvé zapojil do programu a v jeho režii vystoupil houslista Jan Mráček, vítěz Národní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga z roku 2007.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 16.09.2012 | Autor: Milena Jínová – Nymburský deník[/stextbox]

 

Přerovský zámek stále čeká na svého budoucího majitele

Přerov nad Labem -Boj o zámek v Přerově nad Labem pokračuje. Jeho majitel, Český rozhlas, však nechce sdělit podrobnosti o prodeji až do podepsání kupní smlouvy s novým nabyvatelem zámku. Stále ještě není jasné, kdo se stane budoucím majitelem přerovského zámku.

O tuto dominantu obce projevila vážný zájem v minulém roce soukromá osoba, podnikatelka Jana Válková se svým přítelem, bývalým redaktorem Československé televize Martinem Švehlou. O zámek má zájem ale také Středočeský kraj, který by v jeho prostorách chtěl vytvořit expozici Polabského muzea a spojit tematicky přerovský skanzen se zámkem v projektu V zámku a v podzámčí.

Vedení obce se od začátku obává toho, že soukromý majitel nebude spolupracovat, navíc pozemky patřící k zámku zasahují až do silnice třetí třídy, která je hlavní tepnou obce. Obec se nechce smířit s tím, že by zámek nemusel v budoucnu sloužit veřejnosti. „Do poslední chvíle budeme bojovat o to, aby objekt nepadl do soukromých rukou, protože nevěříme ve stálou spolupráci na pořádání akcí pro veřejnost. Navíc v těsném sousedství skanzenu,“ říká místostarostka Irena Gregárková.

Středočeský kraj svůj zájem o zámek už projevil v minulosti, ale s tím, že chce objekt získat bezúplatným převodem. Koncem minulého roku však hejtman David Rath změnil názor a rozhodl se o památku bojovat i s penězi v ruce. To potvrdilo i tiskové oddělení kraje. „Zájem Středočeského kraje o zámek v Přerově nad Labem nadále trvá. Ke stanovení konkrétní finanční nabídky z naší strany dojde až poté, kdy nám Český rozhlas poskytne úřední odhad ceny a celkovou výši finančních investic, které do dotčené nemovitosti investoval,“ sdělila Markéta Vítková z Odboru styku s médii a veřejností Středočeského kraje.

Jana Válková v pořadu české televize uvedla, že za zámek nabízí patnáct milionů korun. Český rozhlas ještě koncem roku požadoval dvacet milionů. Rozhlas odmítá do podpisu smlouvy s novým majitelem komunikovat s novináři. „S ohledem na rozhodnutí Českého rozhlasu dále jednat o prodeji zámku se stávajícím zájemcem i zástupci Středočeského kraje, nebude Český rozhlas k celé věci poskytovat další informace,“ uvedl v lednu Jakub Čížek, ředitel Odboru komunikací a vnějších vztahů.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 27.02.2012 | Autor: Milena Jínová – Nymburský deník[/stextbox]

 

Plán rádia prodat zámeček za 20 milionů vadí obci. Lobbují i politici

Proti plánu Českého rozhlasu prodat zámeček v Přerově nad Labem soukromému zájemci za zhruba 20 milionů korun protestuje obec, která by v zámečku radši viděla rozšířenou expozici Polabského muzea. Obec hledá pomoc i u politiků, proti prodeji zámečku soukromníkovi tak lobbuje i místopředsedkyně Sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Další podrobnosti na webu idnes.cz.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 04.01.2012 | Autor: Josef Kopecký, Idnes.cz – Praha a Střední Čechy[/stextbox]
 

Co bude s přerovským zámkem?

Český rozhlas, který vlastní přerovský zámek, má na koupi této památky vážného zájemce. Je jím bývalý redaktor České televize Martin Švehla, jehož manželka je svým rodem spjata s touto lokalitou. Oba se přijeli představit přerovské veřejnosti, aby představili své plány. Přerovští však mají obavy z toho, aby památka takového významu, která se nachází v centru obce, nebyla pro místní nadobro ztracena. Zde se dozvíte více.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 04.01.2012 | Autor: Nymburský deník[/stextbox]
 

Chceme zachovat náš zámek! Obživli obyvatelé skanzenu

Brána z roku 2011 do roku 1911 se v sobotu otevřela vstupem do přerovského skanzenu lidové architektury a řemesel. Spolu s původními obyvateli v dobových kostýmech ožila také řemesla, činnosti a čilý ruch vesničky, do něhož se vmísilo na šest set návštěvníků z přítomnosti.
S pracovitými poddanými byl spokojený dobový majitel zámku Ludvík Salvátor Toskánský, méně už se současnými poměry. „Dnes prý stát prodává lesy, aby se politici zabezpečili do důchodu, to by císařpán nikdy nedovolil!“ nechápal novou dobu majitel panství po boku se svým správcem, do jehož role i kostýmu se vžil ředitel Polabského muzea v Poděbradech Jan Vinduška. K současnému problému okolo prodeje přerovského zámku promluvila také slečna učitelka, jejíž role se včetně účesu dokonale zhostila stávající zastupitelka obce Irena Gregárková. Majitel zámku, Český rozhlas, totiž objekt prodává a jediným kritériem má být cena. Místní tak nemají jistotu, že budoucí majitel zámek zachová pro veřejnost. „Nám je to tak líto, rádi bychom obnovili propojenost skanzenu a zámku a dnešní akcí chceme tuto myšlenku podpořit,“ vyjádřila se Irena Gregárková za sebe, účastníky i postavu slečny učitelky. Té se v loňském roce podařilo dostat život do jinak veřejnosti nepřístupného zámku dvakrát. „Rádi bychom na zámku vytvořili stálou expozici propojenou se skanzenem V zámku a podzámčí,“ sdělila záměr ve spolupráci s Polabským muzeem Gregárková. Vlastník Polabského muzea, Středočeský kraj, ale prý nemá požadovanou částku dvaceti milionů na odkoupení historického objektu. Zda zámek ožije v dobovém duchu, stejně jako sobotní skanzen a dokreslí tak podobu života v Přerově nad Labem před sto lety, nebo se dostane do rukou soukromého vlastníka, který si z něj vytvoří letní sídlo či prostředek podnikání, je zatím otevřené.
Jak rychle by byly schopné historické postavy zaplnit zámek? Okamžitě. Přerovských, kteří dobrovolně oblékli kostýmy a předváděli řemesla ve skanzenu, je hojnost. Na požadavek patnácti dobrovolníků se jich postupně přihlásilo třicet, čtyřicet a stále byl zájem. Odkaz na článek zde.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 12.06.2011 | Autor: Nymburský deník[/stextbox]
 

Diktát: přerovskou školu navštívil inspektor Hrubeš

Kontrolní diktát při Muzejní noci ve skanzenu v Přerově nad Labem přijel zadat moderátor Eduard Hrubeš.
Do školy v přerovském skanzenu zavítala v rámci V. Muzejní noci Polabského muzea vzácná i obávaná návštěva. Na pořádek ve třídě přijel osobně dohlédnout Okresní školní inspektor Eduard Hrubeš. Diktát z úst známého televizního moderátora si měli možnost napsat děti i dospělí přímo v lavicích historické školy. A to hned ve třech časech po sobě, protože třída je přeci jen na návštěvnost šesti set lidí malá. Polovina už byla navíc obsazena původními, tichými, vycpanými žáky.
Jak proběhla kontrola podle samotného inspektora? „O známkování jsem se radši ani nezajímal. Ukáznění byli jakštakš, hlavně ta levá sekce vycpaných žáků,“ neztrácel smysl pro humor Eduard Hrubeš během domácího občerstvení mezi diktáty. Hodnocení diktátu se ujala hraběnka, která neumí moc dobře česky. Rozhodně byl podle ní diktát „schwer“. Odkaz na článek zde.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 12.06.2011 | Autor: Nymburský deník[/stextbox]
 

Zámek prozatím zůstává rozhlasu

Zámek v Přerově nad Labem, který je ve vlastnictví Českého rozhlasu, prozatím soukromý zájemce nekoupil, přestože minulý týden vše naznačovalo, že prodej je již hotový. „Podmínkou prodeje bylo složení jistiny na účet Českého rozhlasu, a to do soboty, respektive pondělí. To se však nestalo, a proto budeme jednat o dalším postupu,“ uvedl René Zavoral, ředitel odboru komunikace a vnějších vztahů Českého rozhlasu.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 01.12.2010 | Autor: MFDNES[/stextbox]
 

Rozhlas dnes prodá zámek

PŘEROV NAD LABEM Zámek v Přerově nad Labem na Nymbursku bude mít s velkou pravděpodobností ode dneška nového majitele. Dosavadní vlastník Český rozhlas (ČRo) se ho rozhodl prodat. O objekt byl zájem, mimo jiné se o něj zajímaly obec i kraj. Ten však na něj nemá peníze.

 

Výběrové řízení se neuskutečnilo

Za téměř dvacet milionů korun byl objekt nabídnut přes realitní kancelář. „Ze tří zájemců zůstal pouze jeden,“ uvedl realitní makléř Pavel Čelikovský, který zakázku vyřizoval. „Původně byli zájemci tři a mělo dojít k výběrovému řízení. Dva ze zájemců však nakonec z koupě odstoupili,“ popsal situaci Čelikovský.

Místostarostka Přerova nad Labem Irena Grygárková se obává o další využití památky. „Neproběhla žádná soutěž, původní zájemci najednou odstoupili. Máme strach z toho, že bude objekt využit k podnikatelským záměrům, a nikoliv v duchu své historické podstaty,“ poznamenala místostarostka.

Podle ředitele Českého rozhlasu René Zavorala bude prodej dojednán na dnešním zasedání Rady ČRo. „Zájemce máme, vše však musí projít schválením rady na čtvrtečním zasedání,“ řekl Zavoral. Zainteresované strany se však dohodly na prodeji již v úterý. „Byla uzavřena předběžná smlouva mezi prodejcem, tedy Českým rozhlasem, a kupujícím. Navíc Rada Českého rozhlasu s realitní kanceláří smlouvu neuzavírala, tu uzavřel Český rozhlas,“ doplnil Čelikovský.

Přerov nad Labem ani Středočeský kraj tak do prodeje již nemohou zasáhnout.

Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední čechy (střed)

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 25. listopadu 2010 0:00 | Autor: Eva Dóšová[/stextbox]
 

Oprava školy byla za pochodu. Děti chodily mezi zedníky

Hodně těžké chvilky mají za sebou v přerovské škole. Ta prošla zásadní opravou, která se musela uskutečnit při školní výuce. Žáci se tak od února setkávali na chodbách se zedníky a dalšími řemeslníky. Od 1. září ale děti chodí do zbrusu nové školní budovy, ve které s nadsázkou řečeno, nezůstal kámen na kameni.

Škola byla postavena v roce 1929. Po více než osmdesáti letech potřebovala velký zásah tak, aby odpovídala modernímu školství a děti se v ní cítily co nejlépe. „Technický stav budovy byl alarmující. Obec sama ze svého rozpočtu by takovou opravu zajistila jen za cenu mnohaletého zadlužení a omezení všech ostatních aktivit,“ uvedl starosta Petr Baumruk s tím, že obec nechala vypracovat projekt Moderní škola na venkově – rekonstrukce Základní školy Přerov nad Labem. Velmi důležitá byla dotace z Regionálního programu Rozvoje venkova Střední Čechy, která činila 92,5 procenta z celkové částky 15 milionů.

V únoru byla stavba předána dodavatelské firmě. „Bylo to náročné, ale nešlo to jinak udělat. Učit jsme prostě museli. Ale děti se potkávaly se řemeslníky, takže jsme měli napůl školu a napůl staveniště,“ uvedla jedna z učitelek.

Podle starosty se na stavbě podíleli nejen kompetentní lidé, ale i obyvatelé Přerova nad Labem. „Neustálé stěhování, mraky prachu, hluk, to byla kulisa závěru školního roku. Poté přišlo i hektické tempo dokončovacích prací a současně i montáž vnitřního vybavení. Nezapomeňme ani na venkovní sportoviště. Práce probíhaly do pozdních večerních hodin, o sobotách a nedělích. S pomocí brigádníků se podařilo i uklidit a připravit se na začátek nového školního roku,“ říká s úlevou první muž obce.

A co všechno se ve škole změnilo? Ve všech mistnostech je vyměněná podlahová krytina, nakonec se rozhodlo i o výměně oken, která by už nemělo smysl repasovat. Nyní jsou plastová. „Po rekonstrukci se dětem i učitelům ve škole líbí. Máme k dispozici 2 interaktivní tabule, nové počítače, krásnou tělocvičnu. Děti nejčastěji ocenily právě tyto učebny. Učitelé se začali školit, aby mohli využívat všech možností techniky a výuka tak byla pestřejší a zajímavější,“ konstatovala ředitelka školy Yveta Hrušková s tím, že škola má nyní všechny předpoklady k tomu, aby dobře připravila žáky k dalšímu studiu na středních školách.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 08.10.2010, Vloženo: 11.10.2009 | Autor: Milena Jínová[/stextbox]
 

Přerovský zámek otevřel

Za velkého zájmu veřejnosti byl na dva dny zpřístupněn zámek v Přerově nad Labem. Unikátní příležitosti využili jak místní obyvatelé, tak návštěvníci sousedního skanzenu polabské architektury. Zájemci měli možnost prohlédnout si klenutý kamenný mostek přes vodní příkop, nádvoří, místnosti prvního a druhého patra, Rytířský sál a hradní sklepení. Uzavřena zůstala jen zámecká kaple sv. Salvátora.

„Velice nás potěšila ochota majitele zámku – Českého rozhlasu – dočasně jej zpřístupnit pro Přerováky i turisty. S celým vedením ČRo byla perfektní spolupráce,“ řekla místostarostka Irena Gregárková.

Na sobotní odpoledne organizátoři připravili koncert žesťového kvintetu Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Pětice hudebníků pod vedením dirigenta Václava Blahůnka nejprve přilákala zájemce o klasickou hudbu fanfárami ze zámeckého balkonu. Poté v Rytířském sále předvedli výběr z evropské barokní hudby, mimo jiné díla od Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Dvě stovky dospělých a přes padesát dětí vyprovodili hradní hudebníky dlouhým potleskem.

„Děkujeme řediteli Hudby Hradní stráže a Policie ČR panu Václavu Blahůnkovi, že přijel se svým kvintetem k nám do Přerova. Byl to nádherný umělecký zážitek, který našemu zámku velice slušel,“ prohlásila organizátorka koncertu Ivana Cabrnochová.

Zámek v Přerově nad Labem je dvoupatrovou renezanční stavbou, která stojí naproti populárnímu skanzenu polabské architektury. Dnešní čtvercovou podobu mu dali stavitelé Bonifác Wolmut, Matteo Borgorelli a Ettore de Vaccani v druhé polovině 16. století. Do současné doby se dochovala polovina zámku, severozápadní křídlo pobořili za třicetileté války vojska švédského generála Johana Gustafssona Banéra.

Nejzajímavějším majitelem přerovského panství byl toskánský Habsburk Ludvík Salvátor, který jej držel mezi roky 1870 až 1915. Z jeho iniciativy vzniklo v místní Staročeské chalupě první etnografické muzeum v českých zemích, v jehož tradici pokračuje Polabské muzeum. V těchto týdnech jedná vlastník zámku ČRo se Středočeským krajem o jeho prodeji a využití pro účely Polabského muzea.

„Mám radost, že zámek se po letech spánku opět probouzí k životu. Věřím, že jeho budoucností je trvalé zpřístupnění pro veřejnost a využití těchto prostor pro účely Polabského muzea. Velice se nám líbí navrhovaná expozice V zámku a podzámčí společně s připomínkou historicky nejvýznamnějšího Přerováka – Ludvíka Salvátora Toskánského,“ dodává Gregárková. Fotografie z akce naleznete v naší fotogalerii.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Autor: Olga Ševčíková, Nymburský deník, Autor fotografií: Tomáš Gregárek, Petr Vilgus[/stextbox]
 

Přerov získal dotaci z EU

Přerov nad Labem – Školu čeká oprava. Chystá zateplení střechy, rekonstrukce elektroinstalací a nové podlahy. Během letošního školního roku začne v přerovské základní škole rozsáhlá rekonstrukce. Podařilo se na ni získat mimořádně vysokou dotaci z Evropské unie, a sice 15 milionů korun. „Obec Přerov nad Labem získala ke svému běžnému rozpočtu mimořádně velkou dotaci na rekonstrukci místní školy, převyšující jak rozpočet obce, tak rozpočet školy. Školní budova tvoří jednu z dominant obce v blízkosti Prahy hojně navštěvované například kvůli zdejšímu skanzenu.“ Uvedla Irena Gregárková, místostarostka obce Přerov nad Labem. Obec k tomu zaplatí 1,1 milionu korun. Než žádost o dotaci podali, předcházela tomu řada školení. „Poté jsme se soustředili na výběr firmy, která nám pomohla náročné projekty zpracovat. Vlastní tvorba projektu na rekostrukci školy trvala čtyři měsíce, v tak krátkém čase se to podařilo díky projektantům, a velice dobré spolupráci se stavebním úřadem v Lysé nad Labem,“ podotkla místostarostka.

Podle místostarostky je škola prioritou. „Zastupitelé hledají různé způsoby, jak zachovat v obci školu a zajistit kvalitní školství pro děti místní i dojíždějící z okolí. Škola větší rekonstrukci potřebuje již dlouho, ale v rozpočtu obce není dost prostředků na provoz školy či velké investice. Budova navíc neodpovídá současným přísným hygienickým normám,“ vysvětlila Irena Gregárková, proč se o dotaci rozhodli požádat.

Rekonstrukce začne už tento školní rok, pokračovat bude i v tom příštím. I když se budou snažit co nejvíce využít dobu letních prázdnin, během nich by se vše nestihlo, proto se bude opravovat i za chodu školy. Chystá se například zateplení střechy a půdního prostoru, rekonstukce elektroinstalací, vodovodu a kanalizace včetně vybavení sanitární technikou a novým osvětlením, rekonstrukce podlah, repasování oken, počítačové rozvody, rekonstrukce budovy tělocvičny i venkovního spostoviště, malování, částečné vybavení tříd nábytkem a počítačovou technikou. „Doufáme, že nám to pomůže zatraktivnit školu. V současné době není plně využívána a obec musí refundovat mzdy kvůli nízkému počtu žáků,“ uvedla Gregárková. Podle ní by bez dotace pouze z peněz obce rekonstrukce trvala řadu let, což by dlohodobě zatížilo obecní rozpočet. Další rozvoj Přerova by se tak velmi zbrzdil.

Obec chystá i další projekty s podporou Evropské unie. Zatím neúspěšně žádali o peníze na rekonstrukci zdravotního střediska, letos se projekt pro žádnou výzvu nehodil, proto čekají na vhodnou příležitost. „Současný stav zdravotnictví v naší obci je velice neuspokojivý, rádi bychom tento problém vyřešili co nejdříve ke spokojenosti občanů,“ podotkla místostarostka. Připravují také projekt Revitalizace centra obce a okolí zámku, žádost plánují podat v příštím roce.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá fronta dnes, 11.09.2009, Vloženo: 12.09.2009 | Autor: Eva Kučerová | Přispěla: Alena Rokosová[/stextbox]
 

Moderní škola na venkově

Přerov nad Labem – Díky neobvykle vysoké dotaci 15 milionů korun se Přerov nad Labem může pustit do projektu Moderní škola na venkově. Ještě v tomto školním roce má začít realizace projektu rekonstrukce místní školy. Obec získala ke svému běžnému rozpočtu mimořádně velkou dotaci na rekonstrukci místní školy, převyšující jak rozpočet obce tak rozpočet školy, a to více než 15 milionů korun z Regionálního operačního programu regionu soudružnosti Střední Čechy. Dalších zhruba 1,2 milionu korun zaplatí Přerov z vlastního rozpočtu. Budova školy, která pochází z roku 1886 a která tvoří jednu z dominant obce, se dočká zateplení střechy a střešního a půdního prostoru, montáže sádrokartonových podhledů, rekonstrukce elektroinstalací, vodovodu a kanalizace, včetně vybavení sanitární technikou a novým osvětlením, rekonstrukce podlah, repasování oken, počítačové rozvody, rekonstrukce budovy tělocvičny – sanace, podlahy, rekonstrukce venkovního sportoviště, výmalby, částečného vybavení tříd nábytkem, PC technikou a informační technikou. Projekt bude realizován v tomto a částečne i v příštím školním roce. „Rekonstrukce bude probíhat za provozu školy, budeme potřebovat trpělivost pracovníků školy a přizpůsobivost realizační firmy. Pokusíme se maximálně využít letní prázdniny v roce 2010,“ uvedla místostarostka obce Irena Gregárková.

Projekt by měl obci pomoci zatraktivnit školu zejména dětem, ale přirozeně také pedagogům a rodičům. „Rádi bychom dosáhli významnějšího navýšení počtu žáků ve škole, když dokážeme nabídnout zmodernizované prostory. V současné době škola není plně využívána a obec musí refundovat mzdy kvůli nízkému počtu žáků. Souběžně se snažíme zlepšit i kvalitu práce vedení školy, tak aby náš cíl – Moderní škola na venkově – byl naplněn,“ dodala Gregárková s tím, že bez dotace by se projekt mohl realizovat jen těžko pouze z obecního rozpočtu. Neobvykle vysokou dotaci se obci podařilo získat i díky celé řadě školení, kterými zastupitelé prošli. Práce na samotném projektu na rekonstrukci školy trvala 4 měsíce. „V tak krátkém čase se to podařilo díky projektantům a velice dobré spolupráci se stavebním úřadem v Lysé nad Labem,“ doplnila místostarostka.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 12.09.2009 | Autor: Olga Ševčíková | Foto: Tomáš Gregárek[/stextbox]
 

Český rozhlas nabídl zámek v Přerově nad Labem kraji

Přerov nad Labem – Český rozhlas jedná se Středočeským krajem o budoucnosti zámku v Přerově nad Labem. Ten už několik let zeje prázdnotou.

Český rozhlas, majitel přerovského zámku, který už dlouhá léta zeje prázdnotou, nabídl zámek Středočeskému kraji. Zatím proběhla jedna schůzka, která však dohodou neskončila.

Přerovský zámek se v průběhu let snažilo získat několik zájemců. K dohodě však nikdy nedošlo. Středočeský kraj by o památku zájem měl. Rozhlas chce zámek prodat, ovšem kraj by měl zájem zámek převzít bezúplatně. „Rozhlas zatím trvá na svém. Budou probíhat další jednání,“ řekla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková s tím, že Český rozhlas by měl dodat podklady, aby měl kraj představu o provozních nákladech a stavu budovy.

Na podzim loňského roku projevilo o zámek zájem Občanské sdružení Lidové kroje a lidová tvorba z Kněževsi na Rakovnicku, které chtělo na zámku otevřít expozici krojů. Záměr se i přes některé obavy líbil i představitelům obce. „Nápad se mi líbí, ale nemyslím si, že nezisková organizace bude mít peníze na to, aby zámek udržovala,“ řekla tehdy Deníku místostarostka Irena Gregárková. Podle ní by bylo nejlepším řešením právě to, kdyby rozhlas převedl zámek na kraj, a ten v něm poté otevřel novou expozici Polabského muzea.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 23.04. 2009[/stextbox]
 

Bude mít Přerov muzeum?

Český rozhlas chce prodat místní renesanční zámek. S nabídkou oslovil i Středočeský kraj

Přerov nad Labem – Renesanční zámek v Přerově nad Labem je již několik let nevyužitý a veřejnosti nepřístupný. To se však možná v dohledné době změní, Český rozhlas ho chce prodat. Dosud se však nenašel vhodný zájemce, a rozhlas proto oslovil Středočeský kraj s nabídkou, že by zde mohla vzniknout další pobočka Polabského muzea, jehož je kraj zřizovatelem. Rozhlas se s krajem shoduje v tom, že byměl objekt sloužit občanům. „Dosavadní jednání se ukázala být slepou uličkou, a tak jsme oslovili Středočeský kraj,“ říká marketingový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. V úterý při úvodním jednání navrhli zástupci kraje bezúplatný převod na Středočeský kraj s tím, že by se prostory využily pr omuzeum, výstavy, depozitář a kulturní akce. „Český rozhlas s bezúplatným převodem nesouhlasil. Jsou v plánu další schůzky, na kterých budeme hledat kompromis,“ uvádí tisková mluvčí kraje Berill Mascheková.

Expozice zakladatele skanzenu Polabskému muzeu by se prostory zámku hodily. „Několik záměrů máme,mohla by tu vzniknout expozice věnovaná zakladateli našeho skanzenu. Byl jím arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský, jeden z posledních majitelů přerovského panství, který dal v letech 1872 až 1873 zámečku dnešní podobu. Mohly by tu být i dlouhodobé výstavy věnované našim bohatým umělecko-historickým sbírkám, které jsou často uložené v depozitáři a které bychom rádi zpřístupnili,“ řekl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. Československý rozhlas využíval zámek od roku 1958, v roce 1982 ho koupil a umístil sem svůj archiv, který tu sídlil do roku 2000, kdy se většina fondu přestěhovala do Prahy. Od té doby jsou jeho prostory v podstatě nevyužívané. „Od září 2007, kdy začala obří rekonstrukce historické budovy Českého rozhlasu v Praze, se zámek v Přerově zároveň stal depozitářem pro úschovu předmětů a objektů právě z budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici,“ uvádí Zavoral.

Místní lidé se bojí soukromníka Nápad, že by zámek připadl kraji, se líbí i vedení obce. Ta o jeho koupi neuvažuje, ale zároveň se bojí, aby ho nekoupila soukromá osoba. „Nebylo by rozumné investovat do zámku, nemáme dobudovány místní komunikace a chodníky, nemáme vodovod, plánujeme rekonstrukci školy a zdravotního střediska. Ale nápad, aby zámek patřil kraji a bylo v něm muzeum, podporujeme. Byla by to pro obec jistota, že budeme mít v centru udržovanou nemovitost,“ míní místostarostka Přerova nad Labem Irena Gregárková. Podle ní by tak obec mohla získat i reprezentativní prostory. V zámku jsou místnosti, které by šlo využívat jako multifunkční sál na přednášky, konference nebo různá setkání. „Myslím, že s muzeem bychom se dohodli, aby tam mohly být třeba oddací síň či prostor pro pořádání koncertů,“ řekla místostarostka.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá Fronta, 17.04. 2009 (viz.Archív MfD)[/stextbox]
 
Přerováci vysadili desítky nových stromů. Nedávno opravená kaplička svatého Vojtěcha v Přerově nad Labem se dočklala výsadby 28 nových stromů. Během dvou hodin je vysadily tři desítky dospělých společně s deseti dětmi a čtyřmi psy. Kaplička svatého Vojtěcha nad studánkou prošla v posledních letech odbornou rekonstrukcí. Ze zapomenuté zdevastované stavby zarostlé kopřivami, ke které nevedla přístupová cesta, se díky zásahu restaurátorů a výsadbě stromořadí stal příjemný cíl pro procházku. „Stav tohoto místa mne dlouhodobě trápil. Po rekonstrukci kapličky jsme se rozhodli obnovit rozoranou přístupovou cestu, kterou jsme po obou stranách osázeli ovocnými stromy. Nad kapličkou se za pár let můžeme těšit na hrušky, pod ní si poutníci natrhají jablíčka. Samotnou stavbu nyní nově obklopuje čtveřice lip srdčitých“, komentuje výsadbu Petr Vilgus z občanského sdružení Přerováci nadlabáci.“Všem, kteří přišli sázet a nebo se jen podívat, velmi děkuji za účast. Zvláštní poděkování směřuje za paní Jaroslavou Kodešovou, na jejímž poli jsme sázeli. Bez jejího souhlasu by obnova tohoto krásného místa nebyla možná. Slavnostní tečkou za obnovou kapličky bude znovuvysvěcení pramene, které plánujeme na jaro roku 2010,“ říká místostarostka obce Přerov nad Labem Irena Gregárková.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 19.11. 2008, celý článek[/stextbox]
 
Nápaditě vyzdobný taneční sál U Kotápišů přivítal nespočet zvědavých dětí a dospělých v maskách kostlivců, upírů, čarodějů, různých strašidel, zvířat a pohádkových bytostí. Následovala diskotéka bohatá na veselé písničky, kterou uspořádali DJ Radim a Tomáš. Velký zájem u dětí sklidila pěvecká soutěž o dva živé králíčky, které věnoval do tomboly pan Bunda. Děti se snažily i u dalších soutěží jakými byly taneční soutěž či soutěž o nejoriginálnější masky.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 03.11. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Opravy se dočkala kaplička sv. Vojtěcha se studánkou v polích na jih od obce. Byly obnoveny omítky, přeskládaná a doplněná římsa, vytesán a umístěn kříž na vrcholu stříšky a vymalován obraz, který byl stejně jako originál inspirovaný oltářním obrazem z kostela sv. Vojtěcha……

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 17. 10. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Přerovem nad Labem prošel v sobotu masopustní průvod. Tradici z iniciativy místní Tělocvičné jednoty Sokol obnovili v loňském roce. „V průvodu nechyběla řada tradičních masek, takže bylo možné zahlédnout řezníka, kuchaře, vojáka, selku, námořníka, slunce a měsíc. Pozornost budil i medvědář s medvědem a pojízdná šatlava. S nápaditými maskami přišly děti a mládež,“ uvedla místostarostka obce Irena Gregárková. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá fronta dnes, 29. 01. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Až neuvěřitelné vzkkříšení dávné tradice si užili v sobotu obyvatelé Přerova. Hned po ránu se jich desítky zúčastnily masopustního průvodu, který za zvuků hudby, dusotu koní a bujarého veselí všech přítomných prošel obcí. „Jsme rádi, že dneska se takové akce chopí hlavně mladí. Je to moc příjemné zpestření života na vsi,“ svěřil se jeden z místních. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 28. 01. 2008 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Centrum Přerova nad Labem se dočká v blízkém budoucnu úprav veřejných prostranství a výsadbu zeleně. V současné době se zpracovává studie, kteráse dotkne zámecké zahrady, okolí rybníka, kostela, obecního úřadu, vstupního prostoru před skanzenem, okolí obchodního střediska, školy a dalších ploch.

Autor: Irena Gregárková – místostarostka Přerova nad Labem

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Mladá fronta, 28. 8. 2007 – viz. celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – V zámecké zahradě a na dětském hřišti v Přerově nad Labem připravily aktivní ženy, které si říkají Maminky dětem, pestrý program s názvem Loučení s prázdninami. „Je tu několik stanovišť, pomáhají nám žáci devátých tříd i studenti středních škol. Děti přenáší míček na lžičce, …….

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 3. 9. 2007 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Dotaci od ministerstva zemědělství chtějí přerovští použít na projekt úpravy centra obce včetně rybníku a zámeckého parku.

Úprava okolí rybníku na návsi, obecního úřadu, zámeckého parku, vstupního prostoru do skanzenu a mnoho dalšího mají v plánu v Přerově nad Labem. Obec se rozhodla zpracovat projektovou dokumentaci na úpravu veřejných prostranství a úpravy zeleně ve středu obce. „Na projektu v těchto dnech už intenzivně pracujeme,“ řekla místostarostka Irena Gregárková.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 27. 7. 2007 – celý článek[/stextbox]

Přerov nad Labem – Po desetileté přestávce prošel letos Přerovem nad Labem masopustní průvod. Mezi více jak stovkou účastníků nechyběli dva mohutní medvědi s medvědáři, selky plných tvarů, tajemné cikánky, ohyzdné ježibaby, divocí lvi, mexičtí domorodci, smějící se klaun, děsivý kostlivec a jiné maškary. Nádherné fotografie naleznete na stránce o masopustu.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 27. 2. 2007[/stextbox]

Přerov nad Labem – Přestárlé stromořadí u silnice mezi Přerovem nad Labem a „starou poděbradskou“ silnicí se v minulých dnech konečně dočkalo obnovy. Přes 55 místních obyvatel a jejich dětí zde zasadilo 80 třešní ptačích, čímž navázali na loňskou výsadbu prvních třiceti stromů. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Nymburský deník, 27. 3. 2007[/stextbox]

Přerov nad Labem – V této středočeské obci s 1100 obyvateli začali v minulém roce probouzet dávno zapomenuté tradice. S oživením lidové kultury souvisí i zvýšená péče o životní prostředí a vzhled veřejných prostranství. V březnu obnovila skupina 55 místních občanů přestárlé stromořadí při silnici mezi obcí a Přerovskou oborou. Fotografie z této akce naleznete v naší stálé expozici fotografií.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Zdroj: Veřejná správa č. 23/2007[/stextbox]

PETICE – ZÁCHRANA ZÁMKU

Obecní úřad informuje

V sobotu 22.12. od 14:00 hodin si pak můžete přijít užít do Skanzenu herecké představení cesty do Betléma a připomenout si tak příběh Zrození.

Adventní koncert přerovské Dykyty si můžete užít v pátek 21.12. od 19:00 hodin v KD v sousedních Čelákovicích. Vstupenky je možné zakoupit již nyní.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu obce proběhne v neděli 02.12. v pozdním odpoledni. Slavnostnímu rozsvícení bude předcházet malé hudební adventně laděné vystoupení.  Zveme všechny spoluobčany na přátelské předvánoční setkání.

Již na konci listopadu v pátek 30.11. od 17:00 vypukne v přerovské škole tradiční školní vánoční jarmark. S touto akcí je spojeno i slavnostní rozsvícení školního vánočního stromu. Zváni jsou nejen rodiče a prarodiče.

Naši dobrovolní hasiči organizují již tradiční akci spojenou s přerovským posvícením. V sobotu 10.11. si tak můžete užít posvícenského sobotního oběda a večer i hudební produkce na posvícenské zábavě. 

Sobota 3.11. je zaměřena na úklid. Zbavit se můžete překážejícího elektroodpadu, nebezpečného odpadu a pneumatik. Více informací zde.

Od 2. do 12.11. budou pracovníci ČEZ Distribuce provádět na území obce odečty elektroměrů. ČEZ Distribuce o této akci informuje podrobněji zde.

Na pátek 9.11. jsou zváni nejen zájemci z řad myslivců a milovníků hudby na Svatohubertskou troubenou mši. Program začíná v 13:15 odjezdem autobusu od Výstaviště v Lysé nad Labem.

V sobotu 28.10. od 10:00 proběhne pietní akt k uctění památky padlých v 1.světové válce a vzniku ČSR u pomníku vedle autobusové zastávky.

Sobota 27.10. od 18:00 sraz všech malých i velkých milovníků Halloweenu v areálu Zámecké, kde na děti čeká strašidelný program. Po setmění vyrazí do ulic Přerova lampionový průvod.

Čtvrtek 25.10. od 17:00 v Základní škole připomenou žáci 100 let založení ČSR. Po ukončení programu zasadí strom republiky. Vítáni jsou nejen rodiče dětí.

Sobota 15.9. od 10:00 budou v areálu Skanzenu probíhat již tradiční historické a radostně folklórní Přerovské dožínkové slavnosti

Sobota 8.9. od 12:30 proběhne sportovně zábavný program k připomínce 100 let založení Sokola v naší obci. Zváni jsou všichni sportovci aktivní i zasloužilí a všechni ostatní přijďte fandit!

Sobota 23.6. bude ve znamení běhu. Již tradiční předprázdninová sportovně laděná akce pro celou rodinu na Vás čeká v areálu fotbalového hřiště, kde bude od 9:00 hodin probíhat registrace jednotlivých závodníků i celých rodinných týmů. Neváhejte a vyražte na BĚH DO PRÁZDNIN.

V sobotu 9.6. se Přerov nad Labem zapojí do akce Mezinárodní den archivů s mottem:  Archiv – křižovatka mezi minulostí a přítomností. Díky tomu budou po celý den ve Skanzenu prezentovány aktivity archivářů a vybrané dokumenty vztahující se k historii Přerova. V 11:00 a ve 14:00 hodin proběhnou dvě různé doprovodné přednášky. Více informací zde. 

Neděle 3.6. bude věnována českému i zahraničnímu folklóru. Polabská vonička začíná v areálu skanzenu od 13:00 hodin. Přijďte si vychutnat tóny písniček, které představí folklórní soubory z Čech i Maďarska ve stylovém prostředí.

V sobotu 2.6. od 14:30 proběhne v areálu Skanzenu  slavnostní koncert k 100. výročí založení republiky. Přijďte si vyslechnout tóny hudby, která je vybrána právě pro tuto významnou událost. V podvečer pak v areálu Skanzenu proběhne program Muzejní noci. Také na tuto akci srdečně zveme malé i velké.

V pátek 1.6. od 16:00 proběhne tradiční Dětský den v areálu lesoparku „u Babince“. Zváni jsou děti i jejich doprovod. 

pondělí 30.4. od 16:00 proběhne tradiční akce pro děti Běh pohádkovým lesem, na kterou všechny děti libovolného věku i jejich doprovod srdečně zvou „Maminky dětem“. Sraz v lese pod „Skanzenem“.

Ve čtvrtek 26.4. od 17:30 hodin si můžete vyslechnout představení žáků naší školy v rámci Přerovského hudebního jara. Zveme všechny příznivce hudby i našich školáků.

Aktuální informace z římskokatolické farnosti: letos nebude realizována pouť kapličce sv. Vojtěcha.  Mše sv.s nedělní platností bude v místním kostele sloužena v sobotu od 18:30 hod.

Obecní úřad upozorňuje, že možnost podání přihlášky do výběrového řízení na referenta OÚ – zástup MD končí 2.4.2018

12.března večer od 19:00 hodin jsou všichni občané zváni na schůzku se zástupci VAK Nymburk a se zástupci zhotovitele výstavby přípojek, kde budou podány aktuální informace o postupu prací a nutných aktivitách potřebných ze strany občanů tak, aby následné práce na budování přípojek probíhaly plynule a s minimem komplikací. 

8.března od 19:00 se uskuteční ve školní jídelně Veřejné zasedání zastupitelstva obce 

10.března večer pak  v restauraci Na růžku od 20:00 proběhne Maškarní zábava pro rodiče a ostatní dospěláky. Také zde jsou masky srdečně vítány, ostatní bez masek si připlatí na vstupném.

10.března je nejprve odpoledne od 15:00 hodin  Maškarní pro naše nejmenší spoluobčany – všechny děti jsou srdečně zvány na zábavný program a hlavně nezapomeňte, že nejzajímavější masky budou oceněny!

24. února večer v restauraci Na růžku od 19:00 proběhne pod taktovkou Dykyty Muzikantský bál. Lístky z předprodeje zmizely velmi rychle.

24. února od 9:00 hodin bude obcí procházet Masopustní průvod s maškarami, maskami a hudbou. Do průvodu se můžete připojit kdykoliv do odpoledních hodin –  po dobu, co průvod bude procházet obcí. Na poledne mají masky plánovánu pauzu na oběd. Pak budou pokračovat v další části obce. 

7. února večer v restauraci Na růžku od 18:00 proběhne valná hromada Honební společnosti Přerov nad Labem. Program jednání naleznete zde.

Aktualizovaný Kalendář odvozu odpadů 2018 naleznete zde.

Výsledek volby prezidenta dle odevzdaných hlasů v Přerově nad Labem připojujeme zde.

27. ledna večer v restauraci Na růžku můžete tančit v rytmu hudby na Hasičském plese. Srdečně zvou členové místního hasičského sdružení.  

26. a 27. ledna bude na Obecním úřadu probíhat 2.kolo volby prezidenta České republiky.

Volba prezidenta České republiky se koná v pátek dne 12. ledna 2018 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu dne 13 ledna 2018 od 8:00 do 14:00 hodin na Obecním úřadu, kde bude volební místnost pro Obec Přerov nad Labem.

 
25.12.  v kostele sv.Vojtěcha zazněly koledy v podání přerovských dětí. Zešeřelý prostor kostelní lodi dal vyniknout nejen zpěvu a hudebnímu doprovodu, ale i krásně osvícenému oltáři. Po dobu vánočních svátků, které jsou připomínkou Zrození, je v kostele instalován i historický  betlém.
 

25.12. se od 17:00 hodin můžete přidat ke sboru prozpěvujícímu koledy na Vánočním koncertě  v kostele sv.Vojtěcha

 
24.12. ještě než nastane Štědrý večer, tak si všichni milovníci sportu mohou vyběhnout pro radost v 9:00 z přerovského fotbalového hřiště. Více v pozvánce.
Od 16:00 do 17:00 si pak můžete doběhnout pro pravé Betlémské světlo. Předávat se bude v kostele sv.Vojtěcha. Nebojte se, dostanou jej i ti, kteří nepoběží.
 
21.12. ve čtvrtek v KD Čelákovice potěší Dykyta své příznivce vánočně laděným koncertem.

Upozorňujeme občany že na webové stránce obce byly aktualizovány informace pro VODOVOD .

 

 

 

Výběr z fotogalerie

Archív webu