Přerov nad Labem

Soubor písní a tanců Dykyta

Vlastní internetová prezentace souboru je dostupná zde: Dykyta

 “Já mám dykytou sukni vyšitou”, zpívá se v jedné polabské písni. Sukně sice vyšité nemáme, ale polabské i středočeské a vůbec české písničky nám přirostly k srdci, a proto se jejich prostřednictvím snažíme rozdávat radost, rozvíjet kulturní tradice regionu, oslavovat krásu života tancem, písní a muzikou a předávat zkušenosti s lidovou tvorbou mladším generacím nejen v Přerově nad Labem, ale všude, kde chtějí poslouchat s otevřenou duší a srdcem.

Náš folklórní souborDYKYTA” působí v Přerově nad Labem již od roku 1988. Zabýváme se zpracováním lidových písní a tanců z Čech se zaměřením na středočeský region (střední Polabí). Vždy rádi uvítáme nové muzikanty, zpěváky i tanečníky, kteří přijdou mezi nás, i když je to tancování někdy velká dřina, ale jindy zase velká legrace, krása a pohoda. 

Lidový odkaz našich předků oživuje soubor DYKYTA na kulturních akcích a folklórních festivalech u nás i za hranicemi naší vlasti, např. Dánsku, Norsku, Maďarsku a Itálii. Jako členové České obce sokolské jsme se s radostí již třikrát zúčastnili zájezdu do rakouského Ötzu při vzpomínkových slavnostech na Dr. Miroslava Tyrše v roce 2008, 2011 a 2016. Naše páry tančily na Strahově při XIV.všesokolském sletu v roce 2006 a v tomto duchu se soubor podílel také na sletových kulturních akcích v Tyršově domě v roce 2012 a v Tyršově Děčíně v r.2015.  A to je jen malý výčet ze všech našich aktivit.

Vedoucí souboruJosef Sluka ml.

Vedoucí muziky:  Josef Sluka ml.

Choreografie: Karla Sluková, Milena a Jiří Pitterovi

Kontaktní adresa:   Přerov nad Labem čp.391, 289 16 Přerov nad Labem, Czech republic
Email:  josef.sluka@tiscali.cz
Telefon: 603563294 , 603226814

 

Něco málo o již proběhlých akcích:

Vánoční koncert s Voxem Nymburgensis a Dykytou

se stal již pravidelnou akcí a v posledních dvou letech proběhl v prosincovém termínu v Kulturním domě v Čelákovicích. Předvánoční atmosféru vedle komponovaného programu Dykyty doplnila i Rybova Vánoční mše v podání sboru Vox Nymburgensis.

Počátky této příjemné předvánoční tradice jsou v jednom z vystoupení přímo v Přerově. V sobotu 15. 12. 2007 se v sále U Kotápišů v Přerově nad Labem uskutečnil tradiční vánoční koncert souboru Dykyta, tentokrát za účasti výborného a oblíbeného smíšeného pěveckého sboru Vox Nymburgensis. Návštěvníci tohoto koncertu mohli v příjemném prostředí svátečně vyzdobeného sálu alespoň na chvíli zapomenout na předvánoční shon, vychutnat si adventní atmosféru a rozjímat při poslechu pastorel, koled a vánoční mše skladatele Zdeňka Lukáše a okusit něco z připravovaných vánočních dobrot. Celý koncert nastudoval a řídil Jan Mikušek, jako sólistka se představila všem známá a stále lepší sopranistka Silvie Vašátová. Jen škoda, že místa v sále byla zaplněna více přespolními návštěvníky než Přerováky, ač pozvánky a plakáty byly zveřejněny všemi dostupnými médii a způsoby. Pořadatelé se na Vás budou těšit při dalších pořadech v následujícím roce, volných židlí zbylo ještě dost. Soubor písní a tanců Dykyta také nabízel k prodeji DVD záznam výročního jarního koncertu, o který byl velký zájem. Prodej těchto záznamů bude pokračovat i na dalších akcích souboru nebo v sídle souboru Dykyta na adrese Přerov nad Labem 391. Fotografie naleznete v naší fotogalerii.

Vloženo: 17.12.2007 | Autor: Josef Sluka

DYKYTA jubilující – 20 let

„Já mám dykytou sukni vyšitou…“, tak tahle písnička zazněla před 20 lety na prvním vystoupení letošního jubilanta – souboru písní a tanců DYKYTA z Přerova nad Labem.

To byli dva blázni, kteří se na podzim roku 1986 přistěhovali i s malým Pepíčkem do Přerova nad Labem. Měli hodně práce a starostí, ale to jim nestačilo. Chtěli si hrát, zpívat a tancovat, jak byli už dávno zvyklí. Ale ne jen tak sami doma, považte, oni to chtěli dělat veřejně! K tomu ale potřebovali SOUBOR. Kdo by to byl řekl, co to dá práce v Čechách , v Polabí – konzervatoři Evropy – sehnat pár nadšených muzikantů a tanečníků? Ale podařilo se a po mnoha nácvicích došlo i na první vystoupení nového souboru písní a tanců – Dykyty.

Jak šel čas, přibývalo koncertů, dokonce později zahraničních zájezdů, byla léta tučná úspěchy i hubenější, někteří členové vytrvali až dodnes, jiní odešli a další zase začali s nadšením hrát, zpívat i tančit, přibyli noví členové – děti souboráků – a zase třeba odešli za jinými svými sny, jak už to tak život nepřebrané nosí. Uskutečnili jsme několik ročníků folklórního festivalu Polabský kolovrat, pomohli s obnovou krásného tanečního sálu U Kotápišů a rádi se dodnes zúčastňujeme kulturního života v Přerově nad Labem. Mladí Přerováci, zkuste přijít mezi nás, i když je to tancování a muzika někdy velká dřina, ale jindy zase velká legrace. Poslední výroční koncert za účasti Studentského orchestru Bez fraku a současných i bývalých Dykyťáků byl toho výmluvným dokladem. Jen domácí diváci by se neměli nechat v počtu zahanbit těmi přespolními.

A tak si do dalších 20 let přejeme hodně Vaší přízně, která nám dodá vědomí, že neděláme svou věc zbytečně, že máme a máte z krásné muziky, zpívání a tancování všichni radost a že se tu budeme, když Pán Bůh dá, s Vámi se všemi scházet ještě hodně a hodně dlouho.

[stextbox id=“info“ image=“null“]Vloženo: 26.05.2008 | Autor: Josef Sluka[/stextbox]

PETICE – ZÁCHRANA ZÁMKU

Obecní úřad informuje

V sobotu 22.12. od 14:00 hodin si pak můžete přijít užít do Skanzenu herecké představení cesty do Betléma a připomenout si tak příběh Zrození.

Adventní koncert přerovské Dykyty si můžete užít v pátek 21.12. od 19:00 hodin v KD v sousedních Čelákovicích. Vstupenky je možné zakoupit již nyní.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu obce proběhne v neděli 02.12. v pozdním odpoledni. Slavnostnímu rozsvícení bude předcházet malé hudební adventně laděné vystoupení.  Zveme všechny spoluobčany na přátelské předvánoční setkání.

Již na konci listopadu v pátek 30.11. od 17:00 vypukne v přerovské škole tradiční školní vánoční jarmark. S touto akcí je spojeno i slavnostní rozsvícení školního vánočního stromu. Zváni jsou nejen rodiče a prarodiče.

Naši dobrovolní hasiči organizují již tradiční akci spojenou s přerovským posvícením. V sobotu 10.11. si tak můžete užít posvícenského sobotního oběda a večer i hudební produkce na posvícenské zábavě. 

Sobota 3.11. je zaměřena na úklid. Zbavit se můžete překážejícího elektroodpadu, nebezpečného odpadu a pneumatik. Více informací zde.

Od 2. do 12.11. budou pracovníci ČEZ Distribuce provádět na území obce odečty elektroměrů. ČEZ Distribuce o této akci informuje podrobněji zde.

Na pátek 9.11. jsou zváni nejen zájemci z řad myslivců a milovníků hudby na Svatohubertskou troubenou mši. Program začíná v 13:15 odjezdem autobusu od Výstaviště v Lysé nad Labem.

V sobotu 28.10. od 10:00 proběhne pietní akt k uctění památky padlých v 1.světové válce a vzniku ČSR u pomníku vedle autobusové zastávky.

Sobota 27.10. od 18:00 sraz všech malých i velkých milovníků Halloweenu v areálu Zámecké, kde na děti čeká strašidelný program. Po setmění vyrazí do ulic Přerova lampionový průvod.

Čtvrtek 25.10. od 17:00 v Základní škole připomenou žáci 100 let založení ČSR. Po ukončení programu zasadí strom republiky. Vítáni jsou nejen rodiče dětí.

Sobota 15.9. od 10:00 budou v areálu Skanzenu probíhat již tradiční historické a radostně folklórní Přerovské dožínkové slavnosti

Sobota 8.9. od 12:30 proběhne sportovně zábavný program k připomínce 100 let založení Sokola v naší obci. Zváni jsou všichni sportovci aktivní i zasloužilí a všechni ostatní přijďte fandit!

Sobota 23.6. bude ve znamení běhu. Již tradiční předprázdninová sportovně laděná akce pro celou rodinu na Vás čeká v areálu fotbalového hřiště, kde bude od 9:00 hodin probíhat registrace jednotlivých závodníků i celých rodinných týmů. Neváhejte a vyražte na BĚH DO PRÁZDNIN.

V sobotu 9.6. se Přerov nad Labem zapojí do akce Mezinárodní den archivů s mottem:  Archiv – křižovatka mezi minulostí a přítomností. Díky tomu budou po celý den ve Skanzenu prezentovány aktivity archivářů a vybrané dokumenty vztahující se k historii Přerova. V 11:00 a ve 14:00 hodin proběhnou dvě různé doprovodné přednášky. Více informací zde. 

Neděle 3.6. bude věnována českému i zahraničnímu folklóru. Polabská vonička začíná v areálu skanzenu od 13:00 hodin. Přijďte si vychutnat tóny písniček, které představí folklórní soubory z Čech i Maďarska ve stylovém prostředí.

V sobotu 2.6. od 14:30 proběhne v areálu Skanzenu  slavnostní koncert k 100. výročí založení republiky. Přijďte si vyslechnout tóny hudby, která je vybrána právě pro tuto významnou událost. V podvečer pak v areálu Skanzenu proběhne program Muzejní noci. Také na tuto akci srdečně zveme malé i velké.

V pátek 1.6. od 16:00 proběhne tradiční Dětský den v areálu lesoparku „u Babince“. Zváni jsou děti i jejich doprovod. 

pondělí 30.4. od 16:00 proběhne tradiční akce pro děti Běh pohádkovým lesem, na kterou všechny děti libovolného věku i jejich doprovod srdečně zvou „Maminky dětem“. Sraz v lese pod „Skanzenem“.

Ve čtvrtek 26.4. od 17:30 hodin si můžete vyslechnout představení žáků naší školy v rámci Přerovského hudebního jara. Zveme všechny příznivce hudby i našich školáků.

Aktuální informace z římskokatolické farnosti: letos nebude realizována pouť kapličce sv. Vojtěcha.  Mše sv.s nedělní platností bude v místním kostele sloužena v sobotu od 18:30 hod.

Obecní úřad upozorňuje, že možnost podání přihlášky do výběrového řízení na referenta OÚ – zástup MD končí 2.4.2018

12.března večer od 19:00 hodin jsou všichni občané zváni na schůzku se zástupci VAK Nymburk a se zástupci zhotovitele výstavby přípojek, kde budou podány aktuální informace o postupu prací a nutných aktivitách potřebných ze strany občanů tak, aby následné práce na budování přípojek probíhaly plynule a s minimem komplikací. 

8.března od 19:00 se uskuteční ve školní jídelně Veřejné zasedání zastupitelstva obce 

10.března večer pak  v restauraci Na růžku od 20:00 proběhne Maškarní zábava pro rodiče a ostatní dospěláky. Také zde jsou masky srdečně vítány, ostatní bez masek si připlatí na vstupném.

10.března je nejprve odpoledne od 15:00 hodin  Maškarní pro naše nejmenší spoluobčany – všechny děti jsou srdečně zvány na zábavný program a hlavně nezapomeňte, že nejzajímavější masky budou oceněny!

24. února večer v restauraci Na růžku od 19:00 proběhne pod taktovkou Dykyty Muzikantský bál. Lístky z předprodeje zmizely velmi rychle.

24. února od 9:00 hodin bude obcí procházet Masopustní průvod s maškarami, maskami a hudbou. Do průvodu se můžete připojit kdykoliv do odpoledních hodin –  po dobu, co průvod bude procházet obcí. Na poledne mají masky plánovánu pauzu na oběd. Pak budou pokračovat v další části obce. 

7. února večer v restauraci Na růžku od 18:00 proběhne valná hromada Honební společnosti Přerov nad Labem. Program jednání naleznete zde.

Aktualizovaný Kalendář odvozu odpadů 2018 naleznete zde.

Výsledek volby prezidenta dle odevzdaných hlasů v Přerově nad Labem připojujeme zde.

27. ledna večer v restauraci Na růžku můžete tančit v rytmu hudby na Hasičském plese. Srdečně zvou členové místního hasičského sdružení.  

26. a 27. ledna bude na Obecním úřadu probíhat 2.kolo volby prezidenta České republiky.

Volba prezidenta České republiky se koná v pátek dne 12. ledna 2018 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu dne 13 ledna 2018 od 8:00 do 14:00 hodin na Obecním úřadu, kde bude volební místnost pro Obec Přerov nad Labem.

 
25.12.  v kostele sv.Vojtěcha zazněly koledy v podání přerovských dětí. Zešeřelý prostor kostelní lodi dal vyniknout nejen zpěvu a hudebnímu doprovodu, ale i krásně osvícenému oltáři. Po dobu vánočních svátků, které jsou připomínkou Zrození, je v kostele instalován i historický  betlém.
 

25.12. se od 17:00 hodin můžete přidat ke sboru prozpěvujícímu koledy na Vánočním koncertě  v kostele sv.Vojtěcha

 
24.12. ještě než nastane Štědrý večer, tak si všichni milovníci sportu mohou vyběhnout pro radost v 9:00 z přerovského fotbalového hřiště. Více v pozvánce.
Od 16:00 do 17:00 si pak můžete doběhnout pro pravé Betlémské světlo. Předávat se bude v kostele sv.Vojtěcha. Nebojte se, dostanou jej i ti, kteří nepoběží.
 
21.12. ve čtvrtek v KD Čelákovice potěší Dykyta své příznivce vánočně laděným koncertem.

Upozorňujeme občany že na webové stránce obce byly aktualizovány informace pro VODOVOD .

 

 

 

Výběr z fotogalerie

Archív webu